in

Sve izvanškolske aktivnosti su otkazane, ali ne i vjeronauk u crkvama

ŠKOLE stranih jezika, u kojima se nastava odvija u malim grupama od u prosjeku oko osam polaznika, morale su se zatvoriti i nastavu prebaciti online nakon što su 28. studenog na snagu stupile nove mjere. I dok one ne smiju održavati nastavu u prostorima škola niti u svojim prostorima, crkve su istovremeno nastavile s održavanjem vjeronauka za djecu koja idu na krizmu, kako su Indexu javili roditelji iz nekoliko zagrebačkih crkvi. U jednoj su crkvi na Jordanovcu smanjili broj učenika na 20 po grupi, što je u većini slučajeva daleko više nego broj učenika koji pohađa tečajeve stranih jezika.

Roditelji su se žalili što djeca dolaze na župni vjeronauk iz nekoliko škola, odnosno da svi krizmanici nisu iz iste škole, pa samim time nisu u “balončiću”, jer se prema preporukama Stožera djeca iz različitih razreda i škola ne bi smjela miješati.

“Izravno nadređena nam je nadbiskupija”

Župa Svete Obitelji u Držićevoj je vjeronauk uredno održavala sve do prošlog tjedna, a župnik Ivica Zlodi je za Index to objasnio riječima da su takve upute Zagrebačke nadbiskupije, koja je njima izravno nadređena.

“Od prošlog tjedna više ne održavamo vjeronauk u župi. To je bila moja odluka jer na sve gledamo razborito. Imamo samo ispovijedi učenika, no držimo razmak. Mi ne reagiramo odmah na mjere Stožera civilne zaštite jer mi podliježemo Zagrebačkoj nadbiskupiji, koja za nas izdaje upute, a oni su reagirali kasnije. Upute su bile da se vjeronauk nastavi održavati kao i u školama”, kazao nam je župnik Zlodi.

“Poruke nadbiskupije su da se nastavi s vjeronaukom kao u školi”

No kaže kako su svjesni situacije i da vjeronauka neće biti sve do kraja zimskih školskih praznika.

“Mi pred Božić uvijek prekidamo s vjeronaukom, vidjet ćemo kasnije situaciju kakva će biti u drugoj polovici siječnja. Ako bude loša, vjerojatno ćemo prebaciti vjeronauk online. Ne možemo mi sami ništa odlučivati, nadbiskupija je ta koja pregovara za sve župe. Nama je nadbiskup poslao pismo prošli tjedan, poruke su bile da se nastavi kao i u školi”, rekao nam je župnik Zlodi.

U Župi Bezgrješnog Srca Marijina na Jordanovcu djeca i dalje idu na vjeronauk u župu, ali su podijeljena u grupe.

Na Jordanovcu smanjili grupe za vjeronauk – na 20 učenika

Kontaktirali smo župu, a odgovor nam je poslao župni vikar obrazlažući da su vjeronauk održavali, ali u manjim grupama od oko 20 učenika.

“Tijekom ove jeseni, vjeronauk za krizmanike održavao se u našoj župi u prostoru crkve. Prostor naše župske crkve je razmjerno velik i u tom prostoru održavali smo bez većih problema epidemiološke mjere fizičke distance, nošenja maski i dezinfekcije ruku. Krizmanici su bili podijeljeni na grupe koje nisu prelazile brojku od dvadeset vjeroučenika – upravo zbog mogućnosti održavanja fizičke distance. Na roditeljskom sastanku u listopadu, roditeljima je rečeno kako je dolazak na misu obaveza, ali s pooštravanjem epidemioloških mjera, ta obveza više nije bila na snazi. Na on-line vjeronauk nismo prelazili želeći imati susrete uživo, slijedili smo u tome škole, koje su također nastojale prema svojim mogućnostima i držeći se epidemioloških mjera, očuvati nastavu u obliku što sličnijem onome prije pandemije”, kazao je za Index Mislav Skelin, župni vikar.

Poslali smo upit i Zagrebačkoj nadbiskupiji, a umjesto odgovora na pitanje je li točno da su župama dali smjernice da se vjeronauk u župama nastavi održavati kao i u školi, samo su nam poslali pismo kardinala Bozanića u kojem između ostalog kaže: “Razdoblje pandemije, uz prijetnju da vjernici budu obeshrabreni, pokazalo je da Crkva živi u svim okolnostima, a pruža se prilika da uvidimo kolika je važnost zajedničkih slavlja u crkvi, čemu pridonosi, prema čemu vodi i što pospješuje razmatranje i molitva u obitelji te jačanje duhovne i molitvene povezanosti, osobito u župnim zajednicama”.

Kardinal Bozanić u pismu: Ponegdje se očitovalo nerazborito postupanje u pripremnim probama crkvenih zborova

Dalje navodi kako nema pokazatelja da su liturgijska slavlja, uz pridržavanje epidemioloških preporuka, bila izvori širenja infekcije koronavirusom.

“Naši vjernici u crkvama do sada su jasno očitovali vjerničku i društvenu odgovornost, vođeni kršćanskom ljubavlju prema bližnjima u pridržavanju naputaka kojima se želi spriječiti širenje zaraze. Nažalost, ponegdje se očitovalo nerazborito postupanje u pripremnim probama crkvenih zborova u dvoranama, na što se sada budno pazi”, stoji u Bozanićevom pismu.

Također je upozorio i na nedostatak propisa o 25 ljudi po crkvi, što je Stožer ispravio i danas objavio nove propise za crkve.

“Iznimno cijenimo napor i zabrinutost odgovornih u državi i društvu za zdravlje svih građana. Upravo iz toga poštovanja smatram potrebnim skrenuti pozornost i na ono što pridonosi svrhovitosti propisa koji u sebi moraju biti logični, razumljivi i provedivi. To očito nije slučaj s tehničkim rješenjem koje ne vodi brigu o veličini crkve te propisuje 25 osoba na misama i u manjim i u većim crkvama. Na slične nedostatke veoma principijelno upozorili su i francuski biskupi (gdje se radilo o 30 osoba). U laičkoj Francuskoj na temelju odluke višeg tijela (u ovom slučaju Državnog vijeća) da bi zaštitilo vjernike od diskriminacije, određeno je da se u roku od tri dana donesu mjere koje će voditi računa o proporcijama veličine crkve, kao i da se pravila o slobodi prodaje i industrijske proizvodnje primijene i na slobodu bogoštovlja. Sve to navodi na zaključak da je i u nas nužno donijeti propis koji će se temeljiti na sigurnosnoj fizičkoj udaljenosti među vjernicima”, napisao je Bozanić.

Capak o novoj mjeri za crkve: Odluka je donesena da se omogući vjernicima kojima treba duhovni mir za Božić da odu u crkvu

Kao što smo gore napisali, da Stožer blagonaklono gleda na Crkvu pokazalo se i posljednjim potezom kad su pooštrili mjere za sve, osim za crkve, kojima su dali da za blagdane imaju više od 25 ljudi u crkvi za vrijeme misa, koliko su dosad smjeli.

>>Ovo su nove stroge mjere, Stožer objavio detalje

Na presici Stožera u petak rečeno je da će se na Badnjak i Božić mise održavati prema posebnim uputama HZJZ-a, s jednim vjernikom na 7 kvadrata crkve umjesto 25 osoba, bez obzira na veličinu crkve, a ravnatelj HZJZ-a Krunoslav Capak i ravnateljica Infektivne Alemka Markotić su istaknuli potrebu odlaska na mise za vrijeme blagdana.

Capak je tako rekao da je “odluka donesena da se omogući vjernicima kojima treba duhovni mir za Božić da odu u crkvu” i da “postoji duhovna potreba ljudi da idu u crkve”.

“Za okupljanja ispred crkve vrijedi odluka zabrane okupljanja iznad 25 ljudi. Preporuka je i da se polnoćke pomaknu ranije, da sve mise završe do 22 sata. Članovi iste obitelji ne moraju održavati razmak, preporučuje se organizirati klupe za vjernike koji dolaze iz istog kućanstva. Preporučuje se da od ulaza do oltara svaka druga klupa bude u uporabi”, rekao je Capak.

Markotić se pak ubacila izjavom da “svatko tko je vjernik zna zašto mu treba mir u crkvi, svi koji su vjernici, to dobro znaju”. A i potvrdila je da ona svake nedjelje ide na misu unatoč tome što druge vjernike poziva da se suzdrže od toga te da mise prate online.